szafeczka blog

Na pierwszy rzut oka jest to niedziewczęcy magazyn dla dziewczynek. To idealnie pasujące określenie. Dlaczego? Przede wszystkim znajdziemy tam świat możliwości! – zachwyca się autorka bloga Szafeczka.com. Zwraca uwagę, że dziewczynki są bardzo ambitne, a w wieku szkolnym, w opinii autorki, dwa razy bardziej ambitne od chłopców. „Tę chęć do działania musimy wykorzystywać i przekuwać w pewność siebie!” – podsumowuje blogerka.

ronja.pl

W idealnym świecie dziewczynki mogą bawić się czym chcą. Nikt nie podsuwa im pod nos listy spraw, które są „nie dla dziewczyn”. W idealnym świecie dziewczynki mogą rozwijać swoje pasje i nikt nie podcina im skrzydeł. Świat stoi przed nimi otworem. (…) Nawet nie wiecie, jak cieszę się, że właśnie powstał dwumiesięcznik „Kosmos” – przełomowe czasopismo dla dziewczynek w wieku 7-11 lat – pisze autorka bloga Ronja.pl.

czasdzieci.pl

Bez żadnego budżetu, całkowicie wolontaryjnie. I choć sama nie potrafię w to uwierzyć, po 13 miesiącach od pierwszego spotkania – mamy wydrukowany pierwszy numer pisma wysokiej jakości, który można kupić w Empiku, na naszej stronie internetowej kosmosdladziewczynek.pl i niedługo również w autorskich księgarniach. Za jakiś czas chcemy pojawiać się też w małych miejscowościach i trafiać do dziewczynek z różnych środowisk  – zapowiada redaktor naczelna Sylwia Szwed w wywiadzie dla portalu Czasdzieci.pl

radio chrześcijanin

Kosmos dla Dziewczynek był w osobie Joanny Woźniczko-Czeczott gościem Radio Chrześcijanin rozmawialiśmy o inspiracjach i celach wydawcy – Fundacji Kosmos oraz o tym, jakie wyzwania stoją dziś przed dziewczynkami i jak można odpowiadać na ich potrzeby. Nagranie z czerwca tego roku.

Trójka PR o Kosmosie

„Mam przed sobą kosmos. Jest on piękny, cudowny, kolorowy, ale nie różowy. Jest to magazyn „Kosmos dla dziewczynek”” – mówi Katarzyna Pruchnicka, prowadząca audycję „Godzina wychowawcza” w radiowej Trójce. Redaktor pyta o ideę przyświecającą osobom tworzącym magazyn, szczegóły dotyczące treści czasopisma i wyzwania związane z tworzeniem treści przeznaczonych dla bardzo młodych czytelniczek. Na pytania odpowiada redaktor naczelna magazynu Sylwia Szwed.

ładnebebe Kosmos

Blog Ładnebebe wymienia magazyn Kosmos dla dziewczynek wśród 6 tytułów o silnych kobietach, po które warto sięgnąć. „Utrzymany w duchu non-fiction, świetnie ilustrowany – pierwsza okładka autorstwa Emilii Dziubak, traktuje czytelniczki bardzo serio. Jego twórczynie nie unikają trudnych tematów, bo przecież również z nich składa się świat. Świat, w którym dziewczynom bywa trudniej, a nie powinno i ekipa Kosmosu chce im to mówić na różne sposoby.

Mirella Panek-Owsiańska Krystian Hanke

Swoją uwagę magazynowi „Kosmos dla dziewczynek” poświęcił również Krystian Hanke, prowadzący audycję „Projekt Tata 3” w radiowej Trójce. Na tę okoliczność przepytał Mirellę Panek-Owsiańską z Fundacji Kosmos. A na swojej stronie w FB napisał: „Mają tę moc! Nowy dwumiesięcznik wciągnął mnie, a wciągnie i siedmioletniego syna. No dobra, córce też poczytam, bo Kosmos dla Dziewczynek znakomicie poszerza horyzonty”.

prosteopowiesci.pl

„Kosmos dla dziewczynek” chce pokazywać dziewczynkom różnorodność i złożoność świata, poruszać z nimi prawdziwe problemy; społeczne, naukowe, szkolne. Dać im sygnał, że bycie dziewczynką to pełnowymiarowe doświadczenie, w którym chcemy im towarzyszyć – mówi w wywiadzie dla prosteopowiesci.pl redaktor naczelna „Kosmosu” Sylwia Szwed.

czytamto.pl

Mam w sobie moc, nie dlatego, że jestem kobietą, ale dlatego, że jestem człowiekiem. Szkoda tylko, że dziewczynkom się o tym nie przypomina. Wciskamy je w stereotypowe role. Ale dobrze wiemy, jak często musimy udowadniać, że jesteśmy coś warte. Kiedy przyglądam się otaczającym mnie kobietom, widzę, że nie potrafimy się wspierać. Boimy się walczyć i zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Dlatego potrzebujemy Kosmosu! – Magdalena Żerek w blogu „Czytam to”.

blog o tym że

Zachwyca mnie pomysł i realizacja pierwszego numeru dwumiesięcznika wszystkich dziewczynek „Kosmos”. No niby wszystkich dziewczynek (i reszty świata), ale jednak – dziewczynek, czytelniczek, obywatelek. I z jednej strony klaszczę, skaczę, czytam, polecam. Z drugiej myślę o chłopcach, że trochę szkoda, że dla nich nie ma takiego tytułu. Naprawdę brakowało takiego pisma, witam go z radością – pisze autorka bloga O tym, że.

blog tam gdzie matka mówi dobranoc

Kosmos wbił mnie w fotel. Czytamy różne książeczki, ale ten magazyn mógłby być równie dobrze właśnie książką! 🙂 jest jednak magazynem i to świetnie zredagowanym, już widzę moje córki, które zapewne w najbliższym czasie przedyskutują wszystkie tematy zaproponowane przez ten mega KOSMICZNY TWÓR – pisze Joanna Kietlińska w blogu Tam gdzie matka mówi dobranoc.

blog fajne dla dzieci

To pismo świetnie przygotowane pod każdym względem, a wcześniej – bardzo przemyślane. Nic nie jest pozostawione przypadkowi, tematy są dobrane rewelacyjnie i każdy z nich jest dobrze opracowany – lekko, ale mądrze. Bardzo mądrze nawet – pisze o Kosmosie autorka bloga Fajne dla dzieci.

Juniorowo_logo

Już jest pierwszy numer „Kosmosu”! Zachęcający dziewczynki (i resztę świata), by sięgały gwiazd. Czasopismo jest świetnie przygotowane przez ambitny i twórczy zespół. Bogata, przemyślana zawartość mądrych i wartościowych tekstów. Dopracowana szata graficzna ucieszy oko wymagających czytelników – pisze Joanna Maj-Kirsz w blogu Juniorowo.pl.

logo grow strong

Może dzięki takim inicjatywom jak „KOSMOS dla Dziewczynek” już nasze córeczki, odbierając Oskara, nie będą musiały mówić o potrzebie wyrównania wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach, albo nie będą się martwić o swoją kobiecość w zderzeniu ze studiami inżynierskimi i żeby to wszystko także naszym synkom wydawało się zwyczajne i najbardziej na świecie naturalne – pisze Aneta Maciejewska, coach dzieci i młodzieży w blogu Grow Strong.

joanna wozniczko czeczot rdc

Czasopisma dla dziewczynek w Polsce są często oderwane od rzeczywistości, w której żyją nasze dziewczynki. Nam brakowało czasopisma, które traktuje dziewczynki poważnie i mówi o realiach, w których one żyją, pisma, które opowiada o prawdziwych bohaterkach. Naszą myślą przewodnią jest stworzenie pisma non-fiction – mówiła w Radiu dla Ciebie wicenaczelna Kosmosu Joanna Woźniczko-Czeczott.

mała kafka blog screen Kosmosu

11 października 2017. Międzynarodowy Dzień Dziewczynki. Na półce pojawia się… Kosmos dla dziewczynek. „Pismo mądre, piękne, zabawne, dobre i odważne jak jego czytelniczki”. Spływa na mnie błogość i odzyskuję trochę spokoju – pisze w blogu Mała Ka(f)ka Marpil.

ładnebebe blog logo

Wszystkie kiedyś byłyśmy dziewczynkami i to już jest wystarczający powód, żeby wzmacniać te, które dziś są na tym cudownym, ale piekielnie trudnym starcie. Córki nasze i naszych przyjaciółek, kuzynki, koleżanki ze szkół naszych dzieci i te mijane na ulicy. Dlatego właśnie powstał magazyn „Kosmos dla Dziewczynek” – piszą autorki bloga Ładnebebe.

wyborcza.pl logo

Dziewczynki są delikatne, spokojniejsze od chłopców, grzeczniejsze, opiekuńcze, dbają o porządek, lepiej czytają i piszą, ładnie rysują. Są za to kiepskie z matematyki, niezbyt sprawne fizycznie, nie są wytrzymałe ani odważne. Może niektóre dziewczynki pasują do tego opisu, jednak większość to takie, które trochę lub zupełnie różnią się od tej charakterystyki – pisze Elżbieta Manthey w portalu Wyborcza.pl.

uroda życia

W lipcowym wydaniu magazynu Uroda Życia Jagoda Gandziarowska-Ziołecka opowiadała o baletach, tabletach, poszukiwaniach kobiet w kalendarium Wikipedii, ale przede wszystkim o tym dlaczego powstał „Kosmos dla dziewczynek”.

Team of young prodigies conducting scientific experiments
School image created by Pressfoto - Freepik.com

KOSMOS, magazyn dla dziewczynek, pomoże budować wiarę w ich kosmiczny potencjał. Dlaczego to takie ważne? Bo dziewczynki im więcej mają lat, tym mniej wierzą w siebie! – pisze portal www.sukcespisanyszminka.pl.

wysokie obcasy świerszczyk dla dziewczynek

„Kosmos”, pismo dla dziewczynek, które przełamuje stereotypy, założyło 9 matek. Pomóżmy im wystartować! – zaapelowały Wysokie Obcasy.

krytyka polityczna logo

Nasze myślenie o magazynie porządkuje kategoria non-fiction – nie chcemy odlatywać w fantazmaty na temat dziewczyńskości, ale stworzyć przekaz zakorzeniony w polskim kontekście, w kwestiach społecznych. Z dzieckiem można porozmawiać o wszystkim, ale odpowiednim językiem, nie będziemy unikać trudnych tematów – mówi Sylwia Szwed w Krytyce Politycznej.

gazeta.pl logo

Polskie dziewczynki nie wierzą w siebie – wynika z badań WHO. Rezygnacja ze studiów na politechnice zaczyna się już w przedszkolu. O tym, czemu warto dać im wybór, portal Gazeta.pl rozmawiał z Sylwią Szwed, redaktor naczelną „Kosmosu dla dziewczynek”.

kosmitka-patrycji-1640x560-gwiazki1

– Dziś rynek prasowy zderza dziewczynki z gazetkami marnej jakości, w których bohaterkami są księżniczki, baletnice, królewny. Fizycznie odrealnione, piękne, z nienaganną fryzurą, cerą, czasem makijażem. „KOSMOS” chce pokazywać dziewczynkom rzeczywistość, a nie kreować różowo-gadżetową papkę – mówi w serwisie Mam dziecko w Interii Sylwia Szwed – redaktor naczelna „KOSMOSU”.

wyborcza.pl logo

Kosmiczna moc dziewczynek. Udało się zebrać pieniądze na pismo dla dzieci! – cieszy się wraz z nami Wyborcza.pl Warszawa.

WP logo

Media i kultura konsumpcyjna zawężają perspektywę dziewczynek do dbania o własny wygląd. Większość treści koncentruje się na wyglądzie, urodzie i organizowaniu przyjęć. Chcemy dziewczynkom pokazać, że świat jest znacznie większy, ciekawszy i ma znacznie więcej im do zaoferowania – powiedziałyśmy w wywiadzie dla serwisu Kobieta Wirtualnej Polski.

Kosmos magazyn dziewczynka

Oddolnie, siłami kilkunastu zaangażowanych kobiet powstaje niezwykła inicjatywa – polskie pismo dla dziewczynek, które ma wspierać ich rozwój i wiarę w siebie. KOSMOS. Magazyn dla wszystkich dziewczyn (i reszty świata) będzie adresowany do dziewczynek w wieku 7-11 lat i będzie inny niż wszystkie dotychczasowe czasopisma kierowane do tej grupy – pisze o nas Juniorowo.pl.

Joanna Czeczott

„Cały wic polega na tym, że my nie będziemy zamieszczały w „Kosmosie” treści kojarzonych z dziewczynkami w sensie takim, w jakim plasuje je mainstream (…). Chcemy pokazywać, że przed dziewczynkami jest wszechświat możliwości, że mogą iść naprawdę bardzo różnymi drogami” – powiedziała Magazynowi Kontakt wicenaczelna Kosmosu – Joanna Woźniczko-Czeczott.

Gazeta Wyborcza

„Naszym magazynem, szkoleniami oraz badaniami nad tym, czym jest dzisiaj „dziewczyńskość”, chcemy zainicjować publiczną debatę dotyczącą wychowywania dziewczynek, stereotypów, itd.” – opowiada w Gazecie Wyborczej jedna z fundatorek Mirella Panek-Owsiańska.

Wysokie_Obcasy_1

Nasza naczelna Sylwia Szwed tak opowiadała o Kosmosie w Wysokich Obcasach: „Obecnie rynek prasy dziewczęcej skupiony jest na wyglądzie i oferuje tylko baletnice, księżniczki, lalki, królowe. A my chcemy pokazać, że dziewczyną, tak jak kobietą, można być na wiele różnych sposobów. Stąd w naszej gazecie działy takie jak nowe technologie, nauki przyrodnicze, matematyka„.

Galanta_Lala

„Bo dziewczynki są piękne i mądre nie tylko wtedy, kiedy mają słodkie buźki, blond loczki i bawią się lalkami. Są piękne kiedy jedzą piach z piaskownicy, wiszą na drzewie do dołu głową i interesują się tym jak to się dzieje, że samochód jeździ. Wtedy kiedy płaczą, i wtedy, kiedy wracają ze szkoły z uwagą, bo oddały koledze. W nowej sukience i z żałobą za paznokciami” – napisała Ula w blogu Galantalala.

tok_FM

Czy nasz Kosmos ma być tylko dla dziewczynek? Dziewczęca czy dziewczyńska? A może chłopczyca? Co to znaczy być dziewczynką dzisiaj? Posłuchajcie co w Radio TOK FM powiedziały o działaniach fundacji Jagoda Gandziarowska-Ziołecka i Ewa Pietruszczak.

RDC - wywiad

O planach wydawania magazynu dla dziewcząt, który ma pomóc im w wzmacnianiu (mimo stereotypów) poczucia własnej wartości. Gośćmi Agnieszki Lipki-Barnett w Radiu dla Ciebie były Sylwia Szwed i Jadwiga Gandziarowska-Ziołecka z Fundacji Kosmos dla dziewczynek.

Polskie Radio Trojka

Robimy dwumiesięcznik „Kosmos” głównie z myślą o dziewczynkach. Po to, żeby im pokazać, że jest przed nimi cały wszechświat, którym mogą się zaciekawić. – opowiada radiowej Trójce Joanna Woźniczko-Czeczott, wicenaczelna magazynu.

© fundacja Kosmos dla Dziewczynek 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone. Strona stworzona przez: MiejStrone.pl